A webdesign a világhálón megjelenő weboldalak tervezésére és elrendezésére utal. Ma a weboldal tervezése túlmutat az esztétikai szempontokon, és magában foglalja a webhely általános funkcionalitását is. A webdesign magában foglalja a webalkalmazásokat, a mobilalkalmazásokat és a felhasználói felület kialakítását is.
A webdesign korábban asztali böngészőkhöz való weboldalak tervezésére összpontosított, napjainkban azonban a mobil és táblagép böngészők tervezése, amely fontosabbá vált. A weboldal megjelenésén és elrendezésén webdesigner dolgozik. Megjelenés alatt értendő a weboldal színe, betűtípusai, és média tartalmak. Az elrendezés az információk felépítésére és kategorizálására utal. Egy valóban jó webdesign könnyen kezelhető, esztétikus, illik a weboldal felhasználói csoportjához és márkájához. A webdesigner munkájának alappillére, hogy az általa felépített webdesign elnyerje a célközönség bizalmát és, hogy a potenciális felhasználói frusztrációt eltávolítsa a weboldalról.
A minden eszközön jól működő weboldalak tervezésének két leggyakoribb módja a reszponzív és az adaptív tervezés. A reszponzív tervezésben a tartalom dinamikusan mozog a képernyő méretétől függően. Az adaptív tervezésben a weboldal tartalma a szokásos képernyőméreteknek megfelelő elrendezési méretekben van rögzítve. A sikeres weboldal egyik kulcsfontosságú összetevője a hatékony és vizuálisan tetszetős megjelenés létrehozása. A megfelelő webdesign hatalmas hatással lehet a weboldal teljesítményére.
A weboldal tervezése során fontos figyelembe venni a webhely megjelenését és funkcionalitását. Ezen elemek integrálása maximalizálja a webhely általános használhatóságát és teljesítményét. Webhelye használhatósága olyan elemeket tartalmazzon, mint a könnyen navigálható felület, a grafika és a képek megfelelő használata, a jól megírt és jól elhelyezett szöveg, valamint a színséma. Webhelye teljesítménye a sebességére, a rangsorolására, a kereshetőségére és a közönség megragadására való képességére vonatkozik.
Vizuális elemek
Íme egy gyors áttekintés azokról az elemekről, amelyeket figyelembe kell vennie a webhely tervezése során, hogy minden jól működjön együtt. Minden rész tippeket és trükköket tartalmaz az induláshoz.
Betűtípusok
Válasszon olyan betűtípust, amely kiegészíti az általános kialakítást. A betűtípusnak illeszkednie kell a színsémájához, grafikájához, képeihez, és meg kell erősítenie webhelye általános tónusát.
Írásos tartalom
Alapvetően a webhely megjelenése és szövegezése kéz a kézben jár. Fontos, hogy a tartalomírók és a tervezők együtt dolgozzanak annak érdekében, hogy kiegyensúlyozott elemekkel egybefüggő dizájnt hozzanak létre. Koncentráljon a szövegrészek létrehozására (szövegblokkok használatával), hogy kiegészítse grafikáját és képeit.
Színek
A színek az egyik legfontosabb szempont, amelyet figyelembe kell venni a weboldal tervezése során. Ne feledje, hogy sok tévhit él a színek pszichológiájával kapcsolatban és sokkal fontosabb, hogy azokra a színekre összpontosítson, amelyek kiegészítik webhelye általános megjelenését és tónusát. Igazítsa színsémáját márkájához és a közönségéhez közvetíteni kívánt üzenetekhez.
Elrendezés
Az, hogy hogyan dönt a tartalom elrendezése mellett, drámai hatással lesz webhelye használhatóságára és funkcionalitására egyaránt. Nincsenek konkrét szabályok, amelyeket be kell tartani az elrendezés kiválasztásakor, azonban van néhány fő elv, amelyet szem előtt kell tartani. Ügyeljen arra, hogy figyelembe vegye a célközönség igényeit, és kerülje a túlzottan stimuláló elrendezést, amely ronthatja a közvetíteni kívánt üzeneteket.
Térköz
A térköz a vizuálisan tetszetős és könnyen navigálható webhelyek létrehozásának kulcsfontosságú eleme. A terv minden eleme valamilyen módon beépíti a térközt. A szóközök megfelelő használata kulcsfontosságú a szöveg, a fényképek és a grafikák közötti tökéletes egyensúly megteremtésében. Ha egyenletesen tartja a térközt, a felhasználók könnyedén navigálhatnak a webhelyen. A szóköz fogalma egyértelműen a modern webdesignerek prioritása.
Alakzatok
A grafikai elemek használata a webdesignban segíthet a szöveg és a képek zökkenőmentes integrációjában, és segíthet a webhely általános megjelenésében. A gyönyörű színek és formák kombinálásával irányíthatja webhelye látogatóinak figyelmét, és hozzájárulhat webhelye általános forgalmához.
Képek és ikonok
A csodálatos tervek néhány másodperc alatt sok információt tudnak közölni. Ez az erőteljes képek és ikonok használatával lehetséges. Válasszon olyan képeket és ikonokat, amelyek támogatják és erősítik üzenetét.
Videók
A videók webdesignba való integrálása egyre népszerűbb a tervezők körében. Megfelelő használat esetén a videók segíthetnek a felhasználóknak olyan üzenetek megtapasztalásában vagy megértésében, amelyek szövegen vagy képen keresztül nem közvetíthetők megfelelően. Ne feledje, hogy akárcsak egy étteremben bekapcsolt tévéképernyő, a látogatók szemeit a mozgóképekre vonzza majd. Ügyeljen arra, hogy videói ne versenyezzenek más fontos elemekkel, és szorítsák háttérbe azokat.
Navigáció
A webhely navigációja az egyik fő elem, amely meghatározza, hogy webhelye megfelelően működik-e. A közönségtől függően a navigáció többféle célt is szolgálhat: segíthet az első látogatóknak felfedezni webhelye kínálatát, könnyű hozzáférést biztosít az oldalakhoz a visszatérő látogatók számára, és javíthatja minden látogató általános élményét.
Funkcionális elemek
Ezeket a funkcionális elemeket feltétlenül figyelembe kell venni webhelye tervezésekor. A megfelelően működő webhely kulcsfontosságú ahhoz, hogy a keresőmotorok között előkelő helyen szerepeljen, és a felhasználóknak a lehető legjobb élményt nyújtsák.
Felhasználói interakciók
Webhelye látogatói eszközöktől függően többféleképpen léphetnek kapcsolatba az Ön webhelyével (görgetés, kattintás, gépelés stb.). A legjobb webhelytervek leegyszerűsítik ezeket az interakciókat, hogy a felhasználó úgy érezze, hogy ő irányít.
A webhely szerkezete
A weboldal felépítése fontos szerepet játszik mind a felhasználói élményben, mind a keresőoptimalizálásban (SEO). A felhasználók könnyen navigálhatnak a webhelyen anélkül, hogy szerkezeti problémákkal szembesülnének. Ha a felhasználók eltévednek, miközben megpróbálnak navigálni az Ön webhelyén, akkor valószínűleg a „feltérképező robotok” is. A bejáró (vagy bot) egy olyan automatizált program, amely a webhelyén keres, és meg tudja határozni annak működését. A rossz navigáció rossz felhasználói élményhez és a webhely negatív rangsorolásához vezethet.
Sebesség
Senki sem szereti a lassú weboldalt. Ha néhány másodpercnél tovább kell várnia az oldal betöltésére, gyorsan elriaszthatja a látogatót attól, hogy a webhelyen maradjon, vagy visszatérjen oda. Bármilyen szép is, ha az oldalad nem tölt be gyorsan, akkor nem fog jól teljesíteni a keresésben.